18 kwietnia br. studenci Akademii Młodych Odkrywców PWSZ w Pile poznawali tajniki nauk ścisłych: chemii, fizyki i mineraologii.
W trakcie zajęć z Panią Małgorzatą Kastelik młodzi studenci dowiedzieli się: co to są minerały i jak są zbudowane. Poznali najprostsze metody rozpoznawania minerałów. Dowiedzieli się także, jakie są podstawowe cechy minerałów i co to jest skala twardości Mohsa. Z kolekcji minerałów poznali m.in. sposób rozpoznawania halitu (jak również zbudowanej z niego soli kamiennej wydobywanej w Polsce), pirytu, magnetytu, hematytu, kwarcu o różnych barwach, kalcytu, i innych. Z najważniejszych cech wybranych minerałów sprawdzili, czym jest tłusty przełam i twardość kwarcu, dlaczego piryt nazywamy „złotem głupców”? Przekonali się, na czym polegają własności magnetyczne magnetytu oraz wykonali próbę węglanową z użyciem roztworu kwasu solnego na wybranej próbce minerału kalcytu w celu wykrycia węglanu wapnia.
Zajęcia pn. Co to jest światło i w jaki sposób przenosi informacje?, poprowadził prof. nadzw. dr Stanisław Różański. Wykład został ilustrowany takimi pokazami jak: świecenie atomów – lampy spektralne wypełnione różnymi gazami (Ar, Ne, H2), promieniowanie termiczne – radiometr Crookesa, widmo światła białego – doświadczenie Newtona z pryzmatem, własności światła laserowego – skolimowanie, monochromatyczność, spójność, doświadczenia ze światłem – zjawisko interferencji i dyfrakcji na pojedynczej szczelinie, doświadczenie Younga, siatka dyfrakcyjna, jedwabna tkanina jako dwuwymiarowa siatka dyfrakcyjna, polaryzacja światła, przekazywanie informacji za pomocą wiązki światła lub światłowodu – modulowany laser He-Ne. Studenci doświadczali kontaktu z kulą plazmową. Na koniec spotkania Profesor oczarował młodych ludzi zabierając im cienie :)
UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.
Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"