Uczymy się jak przetrwać katastrofę!

Data: 12.04.2018 Kategorie: Akademia Młodych Odkrywców

Piła: kolejni ciekawi goście poprowadzili zajęcia dla najmłodszych w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej

Jak przetrwać katastrofę?

Młodzi odkrywcy opuścili zajęcia z ranami kłutymi, szarpanymi oraz po ukąszeniu. Był to efekt spotkania z… charakteryzatorką. Natomiast dzięki zajęciom ze specem od survivalu, ewentualna katastrofa naturalna nie będzie w stanie zaskoczyć studentów akademii.

Duże wrażenie na najmłodszych studentach wywarło spotkanie z człowiekiem survivalu, dla którego przetrwanie w ekstremalnych warunkach nie stanowi problemu. Bartosz Szutkowski opowiedział dzieciom o znanych ludziach m.in. o Morsie Kochanskym, zwanym ojcem bushcraftu oraz o Jacku Pałkiewiczu, który samodzielnie przepłynął Atlantyk w… szalupie ratunkowej. Słuchacze dowiedzieli się, że bushcraft uczy, jak przetrwać w lesie, wykorzystując dostępne zasoby. Usłyszeli również o tym, że prepper to osoba samodzielna, samowystarczalna, niezależna, która przygotowuje siebie i swoją rodzinę do przetrwania wszelkich możliwych zagrożeń np. katastrof naturalnych, braku zasobów itp.

Mali odkrywcy wynieśli z zajęć świadomość, że zgodnie z piramidą Pałkiewicza najważniejsza jest wola przeżycia, potem znajomość metod, trening i dopiero na końcu posiadany sprzęt. A podstawowym sprzętem każdego survivalowca jest nóż oraz folia NRC, zwana inaczej folią życia. Podczas zajęć dzieci przekonały się o jej wielofunkcyjności: można zbudować z niej namiot, ogrzać się czy wezwać z jej użyciem pomoc. Uczniowie poznali również zawartość survival kit, a więc puszki przetrwania, w której znaleźć można m.in. scyzoryk, lekarstwa, batonik, baterie kompas, latarkę itd. Ćwiczyli również samodzielne wykonanie filtra do oczyszczania wody, a także zdobyli wiedzę, jak rozpalić ogień i jak go ugasić.

Podczas zajęć z charakteryzatorką uczestnicy przekonali się, że dzięki jej pracy można zobaczyć coś, czego naprawdę nie ma lub ukryć to, czego pokazać nie chcemy. Ochotnicy otrzymali na ciele misternie wykonane i realistycznie wyglądające rany: ukąszenie, skaleczenie, poparzenie, rany kłute i szarpane. Specjalistka opowiedziała o kosmetykach do zadań specjalnych, jakie wykorzystuje w swojej pracy. Klej i farby do ciała, wosk charakteryzatorski, zmywacz do preparatów, silikon charakteryzatorski, materiał bliznowaty, sztuczna krew to codzienność w tej branży. Adepci tej sztuki zobaczyli, jak zachowuje się silikon na skórze, jak można dzięki niemu, np. ukryć brwi. Potem przeanalizowano wizerunki znanych postaci z bajek i filmów, w ucharakteryzowanie których włożono wiele wysiłku.

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"