Szlifowanie Diamentów [fotorelacja 24.10.2020 r.]

Data: 24.10.2020 Kategorie: Akademia Młodych Odkrywców

24 października br. uczestnicy zadania „Szlifowanie Diamentów”, ze względu na sytuację pandemiczną, wzięli udział w zajęciach realizowanych z wykorzystaniem technik i metod kształcenia na odległość. Zajęcia zatytułowane „Materia w niskich temperaturach (m.in. właściwości materii, opór i przewodnictwo)” prowadził dr hab. Stanisław Różański, prof. PUSS.

W trakcie wykładu prowadzący zajęcia przedstawił najważniejsze informacje dotyczące odkrycia nadprzewodnictwa przez Kamerlingh Onnesa, rolę polskich uczonych Wróblewskiego i Olszewskiego w skropleniu tlenu i azotu, omówił własności izolatorów, metali, półprzewodników (teoria pasmowa) oraz nadprzewodników pierwszego i drugiego rodzaju, nadprzewodników wysokotemperaturowych (odkrycie Müllera i Bednorza), efekt Meissnera-Ochsenfelda, teorię BCS, złącze Josephsona oraz wykorzystanie niskich temperatur w technice, np. kable nadprzewodzące, magnesy nadprzewodzące, nadprzewodnikowe zasobniki energii, SQUID, supertrony, bolometry, lewitacja nadprzewodząca.

Prof. S. Różański omówił również wykorzystanie niskich temperatur w medycynie na przykładzie hibernacji i krioterapii.

Uczestnicy zajęć obserwowali następujące doświadczenia:

  • Badanie zależności oporu metali od temperatury z wykorzystaniem konsoli pomiarowej Cobra3 i CoachLabII+. Opór metalu w temperaturze ciekłego azotu.
  • Badanie zależności oporu półprzewodników od temperatury z wykorzystaniem konsoli pomiarowej Cobra3. Opór półprzewodnika w temperaturze ciekłego azotu.
  • Wyznaczanie temperatury punktu potrójnego dla azotu.

Kolejne zajęcia odbędą się 21 listopada br. Serdecznie zapraszamy.
Zespół AMO

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"