Spotkanie z królową nauk i żywą lekcją historii

Data: 14.03.2018 Kategorie: Akademia Młodych Odkrywców

Piła: po feryjnej przerwie ruszyła kolejna odsłona Akademii Młodych Odkrywców przy PWSZ

Spotkanie z królową nauk i żywą lekcją historii

Niezwykłe emocje stały się udziałem najmłodszych studentów, którzy przez okres ferii zdążyli zatęsknić za akademią. Tym razem mali odkrywcy przenieśli się do średniowiecza i namacalnie poznali różnorodne aspekty ówczesnego życia. Dowiedzieli się również, dlaczego matematyka króluje innym dziedzinom, przy okazji poznając szereg ćwiczeń stymulujących rozwój mózgu.

Członkowie świnoujskiego bractwa historycznego „Zbrojna Gwardyja” starali się zarazić swoją pasją uczestników akademii. Pani Katarzyna Mielcarek i Pan Maciej Delektowski udowodnili, że historia nie musi być nudna i trudna, choć bywa tak odbierana przez uczniów niektórych szkół. Wszystko zależy od sposobu jej ukazania, prowadzącym sobotnie zajęcia udało się to zrobić w sposób tak interesujący, że podekscytowane dzieci przeniosły się do średniowiecza, poznając życie codzienne tamtych ludzi, ich stroje, narzędzia i rzeczy, którymi się posługiwali. Studenci mogli dotykać sprzętów, przebierać się w stroje, odtwarzać różne sytuacje. Nauczyli się także posługiwać pismem runicznym, które było wykorzystywane przez Wikingów w X wieku.

Dzieci dowiedziały się, że tzw. żywe lekcje historii, polegają na przenoszeniu wydarzeń historycznych do współczesności. Tym właśnie zajmują się członkowie wspomnianego bractwa, tworząc tzw. rekonstrukcje, podczas których odtwórcy naśladują w strojach i za pomocą przedmiotów wytworzonych współcześnie, czasem oryginalnych, rzeczywiste wydarzenia z przeszłości lub różnorodne aspekty życia w wybranym okresie historycznym.

Kolejne wrażenia zapewnili uczestnikom zajęć Pan Profesor Wojciech Maliszewski i Pan Marek Kulec, zabierając ich na spotkanie z inteligencją, logiką i matematyką. Słuchacze dowiedzieli się, że matematyka przenika do wszystkich pozostałych dziedzin. Nie ma fizyki, chemii czy biologii, bez matematyki. Jej cechą charakterystyczną jest dedukcja, czyli wnioskowanie. Wykładowcy udowadniali, że tabliczka mnożenia, poprawna dykcja, nauka wierszyków i różnorodne ćwiczenia są niezwykle istotne dla naszych mózgów, zwłaszcza na etapie rozwoju młodych adeptów. Dzieciom zaserwowano łamańce językowe - typu „Jola lojalna i Jola nielojalna”, zadania na koordynację ruchową oraz ćwiczenia matematyczne o różnym stopniu trudności. Studenci opuścili salę… w koronach, każdy został bowiem uhonorowany tytułem królowej lub króla matematyki.

 

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"