Odkrywanie Talentów [zjazd III]

Data: 25.11.2018 Kategorie: Akademia Młodych Odkrywców

Najmłodsi studenci Akademii Młodych Odkrywców PWSZ w Pile w minioną sobotę, 24.11.2018  r. uczestniczyli w następujących zajęciach:

  • Astronomia bez tajemnic, prowadzonych przez Macieja Gawrysiaka. Podczas zajęć prowadzący wyjaśnił dzieciom podstawowe prawa fizyki, opowiedział o coraz bardziej skomplikowanej aparaturze badawczej, dzięki której naukowcy pokroju Stephena Hawkinga zaglądają w miejsca, które jeszcze niedawno były zarezerwowane tylko dla autorów fantastyki. Dzieci poznały także pojęcia takie jak: metoda badawcza, nauka, sfera niebieska, gwiazdy, planety. Dzieci poznały także pojęcia takie jak: metoda badawcza, nauka, sfera niebieska, gwiazdy, planety. Prowadzący zachęcał dzieci do próby znalezienia odpowiedzi na pytania o rozmiary kosmosu, rolę czarnych dziur, dlaczego niektóre planety nie mają atmosfery, czy istnieje woda na księżycu.
  • Pojazdy lądowe napędzane silnikami, czyli sporty motorowe dla niewtajemniczonych, prowadzonych przez Sławomira Nakonecznego. Prowadzący rozpoczął spotkanie z dziećmi od serii pytań dotyczących: różnic między samochodem wyścigowym a seryjnym, rajdowym a wyścigowym oraz znajomości silników i napędów używanych w sporcie samochodowym. Następnie odwołał się do fizyki i elektroniki i ich podstawowych zasad, które wpływają na współczesne projektowanie samochodów. Omówił historię sportów samochodowych. Przedstawił różnice między silnikiem benzynowym, silnikiem diesla, silnikiem elektrycznym. Zaprezentował i omówił rodzaje rajdów (samochodowe, terenowe) oraz wyścigi motocyklowe (torowe, terenowe, Endurance). Opowiedział o rekordach w sportach samochodowych i motocyklowych.
  • Człowiek nie wielbłąd – pić musi!, zajęcia prowadziła Justyna Jasoń-Pawłowska. Prowadząca opowiedziała o roli, jaką pełni w organizmie woda, która przez wielu nadal nie jest doceniana. Zaprezentowała „skład organizmu” człowieka, omówiła, jakie działanie destrukcyjne dla ciała człowieka ma odwodnienie. Przedstawiła korzyści wynikające z odpowiedniego nawodnienia organizmu. Wskazała produkty, które pomagają nawodnieniu. Omówiła różnice między gatunkami wody (butelkowana, kranowa, mineralna, stołowa, źródlana, lecznicza). Ważnym elementem wystąpienia był wpływ codziennej aktywności młodych ludzi na utratę wody. Dzieci odliczały łyżeczki cukru, który zawarty jest w ich ulubionych napojach i przekąskach.
  • W zdrowym ciele… Zabawy ruchowe na różne pory roku. Zajęcia, prowadzone przez Pawła Łojewskiego, odbywały się na terenie hali sportowej PWSZ w Pile. Po krótkim wprowadzeniu teoretycznym, prowadzący zachęcił studentów AMO do wspólnych ćwiczeń z zaleceniem, by były one ich codzienną poranną praktyką. Dzieci samodzielnie sporządziły kolorowe notatki, które mają stanowić dla nich przypomnienie o konieczności ruchu przez cały rok i jego wpływie na samopoczucie oraz wyniki w szkole, wszak w zdrowym ciele… zdrowy mózg!

Opiekę nad dziećmi podczas zajęć sprawowały wspaniałe Wolontariuszki z Nadnoteckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pile.

Następne zajęcia już 8 grudnia 2018 r. Do zobaczenia!

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"