Najmłodsi studenci Akademii Młodych Odkrywców PUSS w Pile w minioną sobotę, 30.11.2019 r. uczestniczyli w następujących zajęciach:
- Kreatywne laboratorium chemiczne, czyli jak zrobić slime?, prowadzonych przez Małego Inżyniera (Adama Kleszcza). Slime rozwija kreatywność i pobudza wyobraźnię. Celem tego spotkania było zadbanie o zmysł dotyku, rozwój sensoryczny młodych ludzi. Młodzi odkrywcy mieszali klej z płynem do prania, brokatem i innymi dodatkami, by uatrakcyjnić teksturę slime. Dzięki zabawie tą intrygująca masą plastyczną tworzą się nowe połączenia nerwowe w mózgu. Po zakończeniu warsztatu, każdy uczestnik otrzymał wykonane przez siebie i zapakowane slimy.
- Wybory prezydenta AMO, prowadzonych przez Agnieszkę Nakoneczną. Dzieci zapoznały się z informacją na temat podziału terytorialnego państwa jako wspólnoty ludzi, którzy mają wpływ na to co dzieje się wokół nich. Dowiedziały się, dlaczego tak ważna w naszym życiu jest polityka, rozumiana jako umiejętność skutecznej realizacji wyznaczonych celów społecznych. Poznały zasady wyborów, sposoby manipulacji i wywierania wpływu kandydatów na wyborcę. Miały okazję wziąć udział w organizacji kampanii wyborczej, tworzeniu postaci kandydata na najwyższe stanowisko sprawujące władzę, a następnie w demokratycznych wyborach.
- Człowiek nie wielbłąd – pić musi!, zajęcia prowadziła Justyna Jasoń-Pawłowska. Prowadząca opowiedziała o roli, jaką pełni w organizmie woda, która przez wielu nadal nie jest doceniana. Zaprezentowała „skład organizmu” człowieka, omówiła, jakie działanie destrukcyjne dla ciała człowieka ma odwodnienie. Przedstawiła korzyści wynikające z odpowiedniego nawodnienia organizmu. Wskazała produkty, które pomagają nawodnieniu. Omówiła różnice między gatunkami wody (butelkowana, kranowa, mineralna, stołowa, źródlana, lecznicza). Ważnym elementem wystąpienia był wpływ codziennej aktywności młodych ludzi na utratę wody. Dzieci odliczały łyżeczki cukru, który zawarty jest w ich ulubionych napojach i przekąskach.
- Trychologia, czyli co na głowie piszczy. Zajęcia, prowadzone przez Michała Kranca, który odkrywał przed uczestnikami zajęć tajemnice trychologii, czyli nowej dziedziny nauki, leżącej na granicy dermatologii i medycyny estetycznej, zajmującej się zdrowiem i pielęgnacją włosów. Opowiadał o budowie włosów, ich kondycji, sposobach diagnozowania problemów oraz możliwościach dbania o włosy. Młodym odkrywcom zadawał m.in. następujące pytania: czym jest mieszek włosowy? kto mieszka na naszych głowach? ile kilogramów uniosą nasze włosy? co zrobić, aby włosów było więcej? Studenci mieli możliwość uzyskania informacji o stanie własnych włosów – wykładowca za pośrednictwem mikrokamery badał głowy ochotników.
Opiekę nad dziećmi podczas zajęć sprawowały wspaniałe Wolontariuszki z Nadnoteckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pile.
Następne zajęcia już 14 grudnia 2019 r. Do zobaczenia!