Odkrywanie Talentów [fotorelacja 26.10.2019 r.]

Data: 25.10.2019 Kategorie: Akademia Młodych Odkrywców

26 października 2019 r. odbyły się pierwsze regularne zajęcia w ramach projektu Akademia Młodych Odkrywców 2.0 - z pasji do nauki!

Najmłodsi uczestnicy projektu wzięli udział w następujących zajęciach:

  • Dr Paweł Dahlke, Wpływ korporacji na codzienne życie
    Prowadzący przedstawił dzieciom definicje pojęć: globalizacja, amerykanizacja, korporacja, społeczna odpowiedzialność biznesu. Zadaniem dzieci było wymienienie globalnych marek, których działalność może zmieniać życie mieszkańców Ziemi. Wśród najpopularniejszych brandów według Młodych Odkrywców znalazły się: Coca-Cola, Johnson &Johnson, Nestle. Wykładowca, bazując na wskaźnikach ekonomicznych, omówił procesy i zjawiska, które za sprawą wielkich koncernów wpływają na zmianę społecznej rzeczywistości. Dzieci miały możliwość udziału w dyskusji na wzór debaty oksfordzkiej, gdzie tezą dysputy było zdanie: „Dziś korporacje rządzą naszym życiem. To one decydują o tym, co jemy, co oglądamy, w co się ubieramy, gdzie pracujemy i co robimy. Za i przeciw”.

  • mgr Maciej Gawrysiak, Astronomia bez tajemnic
    Astronomia, to najstarsza nauka przyrodnicza, która zajmuje się próbą odpowiedzi na pytania, które od zawsze fascynowały ludzkość. Jak powstał Wszechświat, gwiazdy, my sami i wszystko co nas otacza? I jeszcze zapewne bardziej interesujące pytanie, dokąd to wszystko zmierza? Żeby móc w sposób naukowy odpowiedzieć na te kwestie ludzie musieli się uzbroić w wiele narzędzi. Podczas zajęć prowadzący wyjaśnił dzieciom podstawowe prawa fizyki, opowiedział o coraz bardziej skomplikowanej aparaturze badawczej, dzięki której naukowcy pokroju Stephena Hawkinga zaglądają w miejsca, które jeszcze niedawno były zarezerwowane tylko dla autorów fantastyki. Dzieci poznały także pojęcia takie jak: metoda badawcza, nauka, sfera niebieska, gwiazdy, planety. Prowadzący zachęcał dzieci do próby znalezienia odpowiedzi na pytania o rozmiary kosmosu, rolę czarnych dziur, dlaczego niektóre planety nie mają atmosfery, czy istnieje woda na księżycu.
  • mgr Izabella Bartol, Sztuka wystąpień publicznych
    Prowadząca przedstawiła uczestnikom projektu sytuacje, w których niezbędne jest odpowiednie przygotowanie do wystąpień publicznych. Z wystąpieniami publicznymi spotykamy się już od „ławki szkolnej”, kiedy to na pierwszych lekcjach trzeba się przedstawić i opowiedzieć parę słów o sobie. Z biegiem lat odpowiadamy ustnie na zadane nam pytania, ale też prezentujemy projekty, opowiadamy o swoich pomysłach, czy też próbujemy przekonać innych do naszych racji. Czy nie czujemy wtedy tremy? Czy nie poznajemy swojego głosu? Czy nie pocą nam się dłonie? Z pewnością występowanie przed innymi jest stresujące, ale – jak każdą umiejętność – można i ją wykształcić.  Treść wypowiedzi, sposób mówienia, odpowiednia postawa ciała to coś, co będzie nam sprzyjać, kiedy nauczymy się nad tym panować. Trening wystąpień publicznych jest więc nie tylko potrzebny, ale i konieczny na drodze do efektywnego prezentowania samego siebie. Dzieci miały okazję wziąć udział w scenkach sytuacyjnych i odgrywać zaplanowane scenariuszem zajęć role.
  • Mgr Krzysztof Kassner, Podróż za jeden uśmiech
    Prowadzący, opierając się o własne doświadczenia, opowiedział o przygotowaniu do podróży, ich planowaniu, sposobach podróżowania, różnicach kulturowych i szeroko rozumianym poznawaniu świata. Pokazał zdjęcia i pamiątki ze swoich licznych wypraw na Sri Lankę, Dominikanę, Jamajkę, Kubę, do Wietnamu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kenii, Omanu, Tajlandii, Turcji, Hiszpanii i wielu innych niezwykłych miejsc na Ziemi.
    Zachęcał Młodych Odkrywców do poznawania regionu, kraju i świata. Zaprezentował bogatą literaturę podróżniczą dla dzieci oraz omówił blogi podróżnicze, zarówno te pisane przez dzieci, jak i przez dorosłych. Rekomendował, by dzieci, wyjeżdżając na wakacje czy odbywając krótkie weekendowe wycieczki, same próbowały pisać „dzienniki podróży”. Prowadzący skupił uwagę dzieci na Dominikanie, której mieszkańcy czują się najbardziej szczęśliwym narodem. Opowiedział o jej odkryciu przez Krzysztofa Kolumba i jego pomyłce mieszkańców z Indianami. Pokazał jak rośnie kawa i cynamon. Odkrywcy poznali słodki skarb Dominikany – kakaowiec, przygotowali własną czekoladę w proszku. Dowiedzieli się skąd wzięło się merengue i bachiata, a odważni mogli spróbować pielęgnacji kremem ze śluzu ślimaka. Prowadzący skupił uwagę dzieci na Dominikanie, której mieszkańcy czują się najbardziej szczęśliwym narodem. Opowiedział o jej odkryciu przez Krzysztofa Kolumba i jego pomyłce mieszkańców z Indianami. Pokazał jak rośnie kawa i cynamon. Odkrywcy poznali słodki skarb Dominikany – kakaowiec, przygotowali własną czekoladę w proszku. Dowiedzieli się skąd wzięło się merengue i bachiata, a odważni mogli spróbować pielęgnacji kremem ze śluzu ślimaka

Galeria zdjęć

© 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja: OPTeam S.A.

UWAGA! Niniejsza strona wykorzystuje pliki cookies. Cookies wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania strony oraz w celach statystycznych. Pozostając na stronie godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce.

Po więcej szczegółów odwiedź naszą "Politykę prywatności"