22 lutego br. odbyły się następujące zajęcia w ramach zadania Odkrywanie Talentów w Akademii Młodych Odkrywców:
- Dlaczego ludzie pracują?, Marcin Zamojda
Dzieci inspirowane pytaniami wykładowcy zastanawiały się, co powoduje, że miliony ludzi na całym świecie udają się do pracy. Co ich motywuje? Jak silna jest potrzeba samorealizacji? Czy ludzie pracują wyłącznie po to, by zaspokoić swoje codzienne potrzeby? Co sprzyja satysfakcji z pracy? Prowadzący zajęcia zaprezentował krótką historię pracy, począwszy od polowania i zbieractwa w przeszłości do czasów współczesnych, gdzie pracę człowiek wspierają nowoczesne maszyny, a czasami nawet roboty humanoidalne.
-
Od wózka dziecięcego do wózka widłowego, mgr inż. Wojciech Puszkiewicz
Prowadzący opowiedział dzieciom, czym są wózki jezdne, że nie służą do zabawy, tylko do wykonywania prac w magazynach, placach przeładunkowych lub terminalach. Wspominał, że są to urządzenia transportowe o ruchu przerywanym, zaopatrzone w koła, napęd, urządzenia podnoszące, bezpieczeństwa i dodatkowe. Dzieci dopowiadały, w jakich pracach można z nich korzystać. Uczestnicy zajęć próbowali swoich sił w pracy z wózkiem widłowym ;)
- Komunikujemy się bez granic, Marlena Dojlida
Prowadząca zajęcia wyjaśniła dzieciom istotę komunikacji (wymiana komunikatów – językowych i niejęzykowych – między dwoma osobami w celu wzajemnego przekazania myśli, uczuć, postaw itp. – inaczej rozmowa lub komunikowanie się), bariery ją utrudniające oraz możliwości komunikacji alternatywnej (gdy wzrok, słuch lub dotyk przestają działać w pełni skutecznie).
Dzieci miały okazję przećwiczyć wybrane elementy komunikacji alternatywnej: w systemie znaków manualnych (język migowy, fonogesty), w systemie znaków graficznych oraz systemie znaków przestrzenno-dotykowych (np. klocki słowne).
- Jak zostać rekinem biznesu?, Krzysztof Rauhut
Prowadzący opowiedział dzieciom o ludziach biznesu, którzy osiągnęli międzynarodowy sukces. Młodzi odkrywcy zastanawiali się nad motywami, które skłaniają ludzi do zakładania działalności gospodarczej. Rozważali, czy pasja, którą rozwiną w młodości może być wystarczającą motywacją oraz czy prowadzenie własnego biznesu jest opłacalne. Prowadząca powiedziała, w jaki sposób zakłada się firmę, jakie są etapy jej rozwoju, jakie cele stawiają przed sobą przedsiębiorcy, jakimi cechami się charakteryzują oraz czy prowadzenia biznesu można się nauczyć.
Opiekę nad dziećmi podczas zajęć sprawowały wspaniałe Wolontariuszki z Nadnoteckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pile.