17 października br. po półrocznej przerwie, spowodowanej sytuacją pandemiczną, odbyły się pierwsze w historii Akademii Młodych Odkrywców zajęcia w formie zdalnej. Tradycyjnie, choć w zmienionej formule, dzieci wzięły udział w czterech spotkaniach:
- Ratowanie to wyzwanie!, prowadząca Daria Kuleń-Sławińska, przedstawiła uczestnikom projektu zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia miały formę interaktywną: rozmowy prowadzącej z uczestnikami, połączonej z wykonywaniem na fantomach (misiach, lalkach) symulowanej pomocy przedmedycznej przez dzieci.
- Rubikowy zawrót głowy, prowadzący Tomasz Cyrklaff, zaprezentował uczestnikom zajęć kilka najpopularniejszych technik układania kostki Rubika. Pod opieką instruktora dzieci miały okazję ćwiczyć zręczność, szybkość, koncentrację uwagi i cierpliwość. Jednym z elementów spotkania był krótki pokaz speedcubingu.
- Żołnierzem być! Jak funkcjonuje Wojsko Polskie?, prowadzący Marek Gorczyca, przybliżył dzieciom zawód żołnierza. Opowiedział także o predyspozycjach, jakie powinien mieć przyszły żołnierz i kwalifikacjach wymaganych do pracy w wojsku. Podkreślał, że jest to praca niezwykle odpowiedzialna, dlatego istotne jest, by się do niej dobrze przygotować.
- Dziennikarstwo – zawód czy pasja?, prowadząca Paulina Błaszkiewicz, omówiła tajniki pracy dziennikarza, o etapach przygotowania tekstów do druku: od poszukiwania tematu, poprzez zbieranie materiałów, pisanie tekstów, korektę językową i stylistyczną, spotkania redakcyjne, łamanie tekstów, druk czasopism oraz kolportaż. Wskazała na osobiste predyspozycje do tego zawodu; omówiła zalety, wady i wyzwania, jakie stoją w pracy dziennikarskiej.
Spotkania te były wyzwaniem zarówno dla wykładowców, jak i Zespołu AMO.
Kolejne zajęcia już 24 października br. Do zobaczenia!