Studenci Akademii Młodych Odkrywców PUSS w Pile w sobotę, 14 grudnia 2019 r. uczestniczyli w następujących zajęciach:
- dr n. med. Piotr Wilkosz, Rusztowanie – jeden kręgosłup na całe życie. Prowadzący zajęcia zaprosił dzieci do samodzielnego policzenia elementów ludzkiego rusztowania, zarówno na planszach edukacyjnych, jak i na modelu kręgosłupa.
Omówił prawidłowe nawyki ruchowe, które powinny być kształtowane od najmłodszych lat: postawa statyczna, czyli siedzenie, stanie, leżenie, ale także czynności dynamiczne, jakimi są np. chodzenie, pływanie, jazda na rowerze. Rodzaj podejmowanej aktywności fizycznej powinien być dobrany odpowiednio do wieku człowieka. Podkreślił, że w sytuacji wystąpienia dolegliwości bólowych kręgosłupa ważne jest wprowadzenie odpowiednich ćwiczeń. W dalszym etapie istotnym celem jest również zapobieganie kolejnym nawrotom problemów, które każdorazowo mogą osłabiać strukturę kręgosłupa. - Paweł Szubert, Wykorzystanie sensorów w robotach mobilnych, czyli jak działa robot humanoidalny. Dzieci poznały historię robotyzacji, od czasów greckiego matematyka Archytasa z Tarentu do współczesności. Uczestnicy projektu dowiedzieli się m.in. o projekcie mechanicznej ręki, czy automacie do pisania tekstu, o silniku elektrycznym Michaela Faradaya. W prezentacji multimedialnej pokazane zostały współczesne roboty, począwszy od „Elektro” z 1939 r., ale również japoński hotel Henn, gdzie jego cały personel stanowią roboty. Prowadzący wspomniał także o robocie nazwanym przez producenta Pepper, który m.in. potrafi pocieszyć w trudnej sytuacji, reagując na emocje jakie towarzyszą człowiekowi, z którym rozmawia. Przed dziećmi prezentowały się roboty, również humanoidalne, wykorzystujące podczerwień do autonomicznego ruchu. Młodzi odkrywcy dokonywali pomiaru i oceny odległości za pomocą fal ultradźwiękowych, przy wykorzystania układów mikroprocesorowych. Nauczyli się również obsługi samochodu z napędem wodorowym.
- Hubert de Jakusz-Gostomski, Fotografia otworkowa. Prowadzący omówił budowę aparatu otworkowego, inaczej camery obscura (z łac. ciemna komnata), dzięki któremu można samodzielnie wykonywać zdjęcia. Zaprezentował własne realizacje aparatu oraz możliwości zrobienia go nawet z pudełka po zapałkach lub puszki po kawie – słowem ogólnodostępnych przedmiotów codziennego użytku. Młodzi Odkrywcy poznali techniki tworzenia sprzętu. Mieli także okazję do wywołania zdjęć w specjalnie przygotowanej ciemni.
- Justyna Jasoń-Pawłowska, Cukier – nasz przyjaciel czy wróg? Prowadząca, razem z dziećmi wymieniła największe zagrożenia wynikające z nadużywania cukru (zły stan zdrowia, próchnica, otyłość, cukrzyca, spadek odporności). Zachęciła młodych odkrywców do szukania alternatywy dla niezdrowych napojów i przekąsek (sezonowe owoce i warzywa, suszone owoce, orzechy), a także analizy składu tych produktów, które dzieci spożywają.
Opiekę nad dziećmi podczas zajęć sprawowały wspaniałe Wolontariuszki z Nadnoteckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pile.
Następne zajęcia już 18 stycznia 2020 r. Do zobaczenia!